Így megy tönkre egy beruházás a startvonalnál
- 2021. december 2.
A hetekben végignéztük, hogyan lett azonnal drágább egy beruházás már a tendernél, a nulladik percben. Szeretném megosztani veletek ezt a tapasztalatot.
Egy multi beruházó több ezer m2-es, nagyon komplex gyártótér tenderre hívott meg bennünket.
Három ajánlatot kértek be BIM-ben, majd elektronikus licitet indítottak a legolcsóbb ajánlat 90%-áról, amit az egyik versenyző az első pillanatban leütött.
110 mFt volt az ajánlatunk, a munkát 60-on ütötték le.
Hol itt a baj? Spórolt a megrendelő 50 mFtot.
Savanyú a szőlő?
Nem. Nem erről van szó. Nekünk a társtervezőink nem jöttek ki ebből a pénzből.
Arról van szó, hogy szerintem a sokszorosát bukja el vele. Ugyanis nem mérte fel, hogy
hagyományos tervezéstechnológiával nem
lehet megtervezni egy tiszta teret, ahogy egy
laboratóriumot, vagy adatközpontot, vagy
bonyolultabb gyárat sem.
Mi arra adtunk árat, hogy egy össz-szakági szoftverben felépítjük a gyár prototípusát a virtuális térben, az összes rendszerével együtt.
Pontos anyagmennyiségeket adunk, hibamentes lesz a terv, szimuláljuk és optimalizáljuk a rendszerek működését és adunk egy keretrendszert, amitől ötszörösére gyorsul a kommunikáció és az AR megjelenítés miatt érteni fogja a kivitelező, mit kell építenie.
Egy 3D épületmodellt, látványtervet és sok papíros 2D-s rendszertervet fog szállítani, amit Exceles méretezések alapján készített el.
A terv pontatlanságait a kivitelező fogja észrevenni a helyszínen építés közben és
az első pótmunkán megy el a tervezésen megnyert 50 mFt,
miután felmondta a határidőt.
Ekkor majd elkezdik körülállni és módosítani a tervet, miközben telik az idő, áll az építkezés és újabb problémák adódnak. Hiszen a tervtől való eltérés az egyik szakágban problémák százait okozza a többi szakági rendszer szintjén.
A tapasztalat szerint a beruházás tervezett 2 mrd Ft-os költsége 1,2-1,5x-esére nő,
ami ebben az esetben 0,4-1,0 mrd Ft.
Ezzel párhuzamosan folyamatos felelősségi és jogviták alakulnak ki a megrendelő, kivitelező, tervező háromszögben, átlag egy évvel kitolódik az építkezés, amitől annak a termékvonalnak a gyártása már csak akkor tud elindulni, amikor a konkurencia már leszerződött a termékre, vagy ha le volt már szerződve, akkor pl. egy autó gyártása nem tud elindulni, ami újabb beláthatatlan mértékű kötbért jelent.
És nekem nem is ezzel van bajom, hanem azzal, hogy aki ebben a projektben részt vett, az azt fogja mondani, hogy a BIM szar.
Pedig csak nem tudtak különbséget tenni a Hollywood BIM és a valós BIM workflow között.
Máskor érdemes elmenni a tervezőirodába és megkérni, hogy mutassanak egyet.