Egy legendás sportlétesítmény megújulása
Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnok
Ügyfél: Nemzeti Sportközpontok
Helyszín: Budapest
Tervezés éve: 2019
Építész: Tóth Attila
Szolgáltatások: Belsőépítészeti tervezés, BIM szolgáltatások, Scan to BIM
Funkció: Oktatási épület, Sportlétesítmény
A nagy presztízsű, sporttörténetileg is fontos, Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnok felújítása volt a cél. A belsőépítészeti tervezés során BIM munkamódszert alkalmaztunk, amihez az alapadatot a helyszíni lézeres felmérés szolgáltatta.
Az első fedett sportcsarnok Magyarországon
A Nemzeti Sportcsarnokot 1941-ben adták át, ez volt Magyarország első sportcélokra épült csarnoka. Az épületet id. Rimanóczy Gyula és munkatársai tervezték. 2010-ben, a hétszeres olimpiai bajnok vívó születésének századik évfordulóján kapta meg a Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnok nevet. A sportcsarnokban és a hozzá tartozó épületekben számos világversenyt rendeztek az elmúlt évtizedekben.
Helyszíne volt például – a teljesség igénye nélkül – öttusa- (1969, 1992), vívó- (1975), illetve súlyemelő- (1990) világbajnokságnak, valamit aerobic és szumó Európa-bajnokságnak. Rendszeresen rendeznek vívó világkupákat és itt bonyolítják több sportág országos bajnoki küzdelmeit is. A csarnok emellett alkalmas koncertek, táncversenyek, szalagavató bálok, kiállítások, konferenciák, egyházi, üzleti és politikai események megrendezésére is.
A Scan to BIM a felújítás alapköve
A feladatunk a nagy múltú épület belső rekonstrukciójához a nyugati szárny teljes átalakításának építészeti és belsőépítészeti tervezése volt. Körültekintő vizsgálat készült tartószerkezeti, épületgépészeti, elektromos, energetikai és tűzvédelmi szempontokból is. Ahhoz, hogy ilyen mélységében dokumentáljuk és megértsük az épületet, a legmodernebb lézerszkennelési technológiát alkalmaztuk.
Érdekel a Scan to BIM?
Tudj meg többet az épületinformációs modell alapú Scan to BIM szolgáltatásainkról!
Felszereltség, szolgáltatások
A 400 négyzetméteres küzdőtér, amelyhez 1900 fős lelátó tartozik alkalmas aerobic, asztalitenisz, birkózó, cselgáncs, karate, ökölvívó, ritmikus gimnasztika, súlyemelő és vívó viadalok illetve mérkőzések megrendezésére. A létesítményben található ezen kívül egy tornacsarnok, egy birkózóterem, egy cselgáncsterem, valamint egy kis és egy nagy vívóterem. Egyéb kiszolgáló helyiségek: hét öltöző, sajtószoba, protokoll helyiség, szauna, büfé, orvosi szoba.
Átalakítás leállás nélkül
A legendás csarnokban és a hozzá kapcsolódó épületekben sok száz gyerek sportol, de profi versenyzők – köztük olimpiai és világbajnokok – is itt készülnek a hazai és nemzetközi viadalokra. Ezért a felújítást úgy kellett megterveznünk és ütemeznünk, hogy a létesítmény folyamatos használatban volt. Ez alapesetben külön kihívást jelent minden résztvevő számára, de nagy segítség volt, hogy felhő alapú közös adatkörnyezetben történt a tervek feldolgozása. Ez mindig megkönnyíti a kommunikációt a résztvevők között.
Gerevich Aladár Nemzeti Sportcsarnok
Csapat
BuildEXT
Projektvezető és felelős tervező: Tóth Attila
Építész tervező: Nagy Sándor, Vámos Adorján
Építész tervező munkatársak: Vámos Adorján, Miljanovits Kíra, Németh Zsófia, Tóth Bernadett, Tóth István, Szendrő András, Zengő Attila, Sor Zoltán, Máramarosi András, Fenyvesi Zsolt
Szakágak
Statika: Hosszú Balázs, Fekete Gábor
Épületgépészet: Sor Zoltán
Épületvillamosság: Máramarosi András
Épületszerkezet: Ámon Attila
Akadálymentesítés: Sipos Zsolt
Fotók és CGI
BuildEXT, Építészfórum
Beszélj Attilával erről a projektről
Attila Tóth
Project lead architect
+3620 535 8421
Lépj velünk kapcsolatba