Ilyen volt a PM Jam a tégla, a beton és az AR világából
- 2025. március 25.
PM Jam néven indított a projektmenedzsment szakmára fókuszáló kezdeményezést a Bitport, melynek első állomása a PM Jam 2025 nevű rendezvény volt március második felében. A konferencia számos érdekes előadást szállított az érdeklődők számára, komoly hangsúlyt fektetve a kiscsoportos műhelymunkára és a tapasztalatmegosztásra is.
Hibrid gyakorlat
A program két vezérfonala az agilis és a waterfall módszertan összeegyeztethetősége (hibrid projektmenedzsment), valamint a különböző elosztott csapatok hatékony irányítása (virtuális projektmenedzsment) volt. Az esettanulmányok jó gyakorlatokat mutattak be a két terület kihívásainak a kezelésére, többek között a mesterséges intelligencia segítségével.
Ehhez illeszkedve kapott felkérést Livják Csaba, a BuildEXT ügyvezetője, aki „Tégla, beton, VR/AR: egy minden elemében hibrid környezet” c. előadásában egy rövid BIM áttekintést követően gyorsan rá is fordult a fő témára: hogyan segíti a BIM az építőipari projektmenedzsment hatékonyságát.


Az ügyvezető a klasszikus és az agilis projektmenedzsment gyakorlati folyamatát mutatta be, mondandóját két párhuzamos tervezési projekt tapasztalataira alapozva.
Hagyományos metodika – az igazi „PM Jam”
Az első, klasszikus esetben 7 napot kapott a tervezőiroda a tervezésre, amit 5 nap határidővel kívánt véleményezni a beruházáslebonyolító, hogy utána 5 napot kapjon a tervező a kért módosítások elvégzésére, a végső ellenőrzés előtt.


Ebben az esetben a projektben használt, klasszikus, word-sharepoint-email kombó többnapos késéssel egy olyan 106 oldalas pdf dokumentumot eredményezett, ami 367 pontban, háromféle betűszín és 3 újabb kiemelő szín használatával kódolta a különféle stakeholderek eltérő időpontban tett válaszait.
„Ami van: háromszorosan továbbított email 5 fő és 7 másolati címzett számára. Ami viszont egyáltalán nincs, az ‘csak’ a felelős és a határidő. Ez a metódus kizárólag a felelősség áthárításról szól, az eredmény idegeskedés, sárdobálás, kötbérrel fenyegetés, a hibások keresése és a kiégés. A tervezőnek pedig a gyakorlatban mindössze hét effektív munkanapja maradt arra, hogy ténylegesen megtervezze azt, amit a megrendelő kért.” – tárta a hallgatóság elé a hagyományos projekt workflow fő hátrányát a BuildEXT ügyvezetője.
Agilis PM
Ezzel szemben az agilis projektmenedzsment teljesen más metódust takar. „Ha felteszi a megrendelő a kérdést, hogy meg tudjuk-e tervezni a házat 1 hónap alatt, akkor agilis módszertannal a hátunk mögött teljes bizonyossággal mondhatunk igent.„
Ebben az esetben a folyamatot nem töri meg egy hosszabb véleményezési szakasz, hanem a rendelkezésre álló időkeretben úgy tud folyni a tervezés, hogy a visszajelzések folyamatosak, így jó dinamikával segítik a tervezési folyamatot.


„Setupoljátok fel a projektplatformot, publikáljatok heti 2-3 alkalommal, az észrevételezések legyenek folytonosak, ami alapján tervezők folyamatosan korrigálhatnak. A végén így pontosan elegendő lesz 3 nap design freeze ahhoz, hogy gond nélkül lezárjuk a projektet.” – foglalta össze Livják Csaba a metodika ökölszabályait.


Kell egy BIM integrátor
Előadása hátralévő részében a BuildEXT alapítója a strukturált adatmodell és a közös adatkörnyezet szerepét illusztrálta több, saját esettanulmány segítségével, hangsúlyozva többek között a jogosultságkezelés, folyamatfelépítés és issue management fontosságát.
„A ‘Single source of truth’ elérése elengedhetetlen a tudatos adatmenedzsment és a projekt gördülékenysége érdekében.” – emelte ki, hozzátéve, hogy példájában a 7 munkanap helyett könnyedén juthat 17+4 nap az effektív tervezésre, ami háromszorosára növeli a hatékonyságot, nem beszélve a pontosabb képről, az átgondoltabb tervekről, kényelmesebb határidőkről, a jó munkakultúráról és természetesen jó megrendelői élményről.
A PM Jam-nek 2025. március 18-án a Symbol Budapest adott otthont, a szervező beszámolója itt olvasható.
A LED lámpákat sem a gyertya folyamatos fejlesztésével találták fel
Az építőipar digitalizációja nem csak újabb eszközök használatát jelenti, teljesen új mindsetre és folyamatokra van szükség – és persze olyan piaci szereplőre, aki BIM integrátor szerepkörben képes végigmenedzselni az épület életciklusát a tervezéstől a kivitelezésen át az üzemeltetésig, akár 30% költségmegtakarítást érve el ezzel.
Ha érdekel, hogyan alkalmazzuk a BIM-et a gyakorlatban, gyere el egy meetupunkra ☛ ha még nem tetted, iratkozz fel a hírlevelünkre és értesítünk a soron következőről!

