Graphisoft – Portfolio Construction Technology & Innovation 2024 konferencián jártunk
- 2024. november 28.
A Lean Construction, a BIM gyakorlati előnyei, az acélgyártás, valamint a modellalapú szén-dioxid számítás volt a fő fókuszban a Graphisoft – Portfolio Construction Technology & Innovation 2024 konferencia előadásai, beszélgetése során. Számos újdonságot, jó gyakorlatot mutattak be az előadók, Livják Csaba ezúttal panelbeszélgetésben képviselte a BuildEXT-et.
Ébresztő tervezők és kivitelezők! – Megdőltek már a tabuk!?
Kiss Gábor, ügyvezető igazgató, Metrodom Kivitelező, IFK, alelnök arról kérdezte a konferencia egyik panelbeszélgetése során a résztvevőket, hogy mennyire látják felkészültnek a piacot a BIM alkalmazásában, a projekt platformok használatában, milyen tapasztalataik vannak a BIM modell implementálásával az üzemeltetési oldalon, illetve, hogy miként támogatható a kivitelezés a projekt platformokkal.


Simon József Szilárd, közép-kelet-európai regionális vezető, PlanRadar GmbH elmondta, hogy a projekt platformok a projektek tervezhetőségét segítik, azáltal, hogy egy helyen összpontosulnak az információk, abból dolgozik mindenki. Ezen túl a hibák, a késések elkerülésében segítenek, láthatóvá teszik a folyamatok közötti kapcsolódásokat. A késésekről például értesítéseket kaphatnak a használóik, így újraütemezhetik a kivitelezést, valamint a dokumentációkezelést az automatikus riportlehívással tudja támogatni.
Ha van egy jól felépített munkafolyamat, akkor mindenki tudni fogja a következő lépést.
Egy terv jóváhagyásánál például az első tervcsomagot kommentelhetik a szakértők, majd a változtatásokat, jóváhagyásokat követően érkezik az új terv. Hibajegy szintén felvehető vele, amiről az adott szakág értesítést fog kapni, így rögtön betervezhetővé válik a javítás. Tehát egyfajta kommunikációs platformként is szolgál.
Sokan vannak a piacon, akik ismerik a BIM modelleket, de nem feltétlenül ismerik a tényleges előnyeit, ugyanis azt gondolják, hogy egy részletesebb 3D-s modellről van csupán szó. A BIM akkor használható jól, ha van egy tulajdonos, üzemeltető, aki szeretne egy digitális másolatot az épületéről, és már az első lépéseknél úgy tervezik meg, hogy a szükséges adatokat tartalmazza a modell, a kivitelező is lássa ezt a modellt, ha javítani, cserélni kell valamit a későbbiekben, akkor is lássa a tulajdonos akár évekkel később, hogy milyen anyag, eszköz romlott el.
A BIM-ben lévő információ a lényeg, nem a 3D-s modell
mondta el Livják Csaba, a BuildEXT ügyvezető igazgatója, majd hozzátette, hogy vannak jó példák Magyarországon, minél drágább rendszerekkel rendelkezik, minél komplexebb egy adott projekt, annál nagyobb igény van a BIM alkalmazására.


A cikk a Portfolio.hu online gazdasági újság beszámolójából készült, a teljes beszámoló ide kattintva olvasható.