LOD400 BIM modell -
figyelünk a részletekre
Autóipari gyár bővítése
Ügyfél: Pallér Csarnok Kft.
Bruttó szintterület: 1780 m2
Helyszín: Nyíregyháza
Átadás: 2023
Tervezés éve: 2023
Építész: Livják Csaba
Szolgáltatások: BIM szolgáltatások, Építészeti tervezés, Generáltervezés, Scan to BIM
Funkció: Ipari épület
Egy globális jelenléttel bíró, gumigyártó vállalat 2023-ra tervezett, nyíregyházi gyárbővítéséhez szükséges generál kiviteli tervének elkészítésére kaptunk megbízást. A BIM modellt ISO 19650 szerinti dokumentumkezelés mellett, LOD 400 részletezettséggel szállítottuk le. A kétnyelvű projektet alapvetően határozta meg a design & build jellegből fakadó komplexitás és a szigorú megrendelői elvárások betartása.
A projekt
Az ügyfél technológiaváltás miatt új épületrésszel kívánta bővíteni meglévő csarnokát. Az új ingatlanrészt építészeti megjelenésében és tömegében a meglévő épület anyaghasználatával és magasságával egyező módon, a megrendelő nemzetközi brand színeivel terveztük meg, az elfogadott tenderterv alapján.
A beruházásba egy új egyhajós csarnok és az ahhoz tartozó két melléképület (pihenő blokk és tároló helység, kapcsolótér) kialakítása tartozott, a szükséges épületgépészeti és villamossági részekkel együtt.
BIM Execution Plan (BEP)
A beruházó BIM protokollja precízen definiálta a projekttel kapcsolatosan támasztott követelményeket, amire a BEP-ben adtunk megoldási javaslatot. Ennek megfelelően az épületmodellt alkalmassá tettük egyéb, az épület működését érintő szimulációkra, helyszíni BIM alapú kivitelezés-koordinációra és felkészítettük arra is, hogy megvalósulási modellé is továbbfejleszthető legyen. A központi modellt uniformat klasszifikációs rendszer szerinti 3-as szintig klasszifikáltan terveztük leszállítani.
A digitális ökoszisztémát rugalmasan, az open BIM és a closed BIM elveit egyszerre érvényesítő rendszerként terveztük kialakítani, hogy az bármikor képes legyen további projekt résztvevőket integrálni. A projektben használt szoftverek:
- statika: Allplan, Tekla
- építészet, gépészet és elektromos szakágak: Revit
- tűzvédelem, út- és burkolat: AutoCAD
- BIM koordináció: Navisworks
- CDE: Dalux
Közös adatkörnyezet (CDE)
A jól működő BIM metodika egyik fontos jellemzője, hogy
- minden adat ugyanabból a forrásból származik
- az adatok rendszeresen frissülnek
- a láthatóságukat biztosítani kell szabályok mentén az érintettek felé.
Fentiek miatt ebben a projektben is a Daluxot használtuk közös adatkörnyezetként, mert a szoftver által biztosított transzparencia, a könnyű hozzáférhetőség és kezelhetőség rendkívül gördülékennyé teszi a vállalások lebonyolítását.
Dokumentumkezelés és jóváhagyási folyamat
Célunk volt, hogy a szükséges információhoz különleges (pl. szakági) szoftverek használata nélkül is hozzáférjenek a résztvevők. Annak érdekében, hogy a szereplők gördülékenyen használják a Daluxot, oktatást szerveztünk. Ennek eredményeként minden érintett könnyedén, bárhonnan (irodából, utazás alatt, a helyszínen) elérte az aktuális terveket, így akár okostelefonon vagy tableten is tehetett észrevételeket, vagy menedzselhette a változásokat.
AR vizualizáció
a kivitelezéskövetésben
A Daluxban a jóváhagyási folyamatot a projektszervezet hat szintjéhez (Megrendelő – Projektmenedzser – Műszaki Ellenőr – Kivitelező – Generáltervező – Szakági tervezők) állítottuk be. Ugyanitt meghatároztuk a különböző státuszban (munka-, megosztott-, elfogadott- leszállított anyagok) lévő fájlok tárolási helyét, a jóváhagyók személyét, sorrendjét, a változásmenedzsment szabályait, elkerülve az időrabló telefonálásokból, emailezgetésből származó félreértéseket is.
A felületen kétnyelvű (angol, magyar) beállításokat használtunk, így a hiányos, vagy nyelvtudással egyáltalán nem rendelkező projektszereplők is egyértelműen tudták szűrni és nézni a dokumentumokat.
Scan to BIM
A projekt kezdetén pontfelhős felmérést végeztünk a meglévő ingatlanon, amivel részletesen meghatároztuk és CDE környezetben megmutattuk a meglévő csarnok homlokzati falán áthelyezendő tűzvédelmi, gépészeti és elektromos berendezések pontos helyét. Ezt követően LOD400 részletezettséggel felépítettük az új üzemrész 3D-s, információgazdag BIM modelljét.
A Dalux felületén megosztottuk az aktuális terveket, úgy, hogy egyértelműen láthatóvá, megkülönböztethetővé váltak az elbontandó, áthelyezendő vagy helyettesítendő részek is.
Ilyenek voltak például a régi csarnokban található redőnykapuk és menekülőajtók, amiket költséghatékonysági okokból az új bővítményi épületrészben is felhasználtak (piros: elbontandó, kék: beépítendő).
A megosztott információk és a következetes jóváhagyási folyamat ismeretében egyértelműen, transzparens módon lehetett a döntéseket meghozni minden fázisra vonatkozóan, a kivitelezés így különösebb fennakadás nélkül, gördülékenyen történt meg.
Csapat
BuildEXT
Felelős építész tervező: Livják Csaba
Projektvezető: Faltusz Csaba
BIM projektvezető: Somsák Tamás
Építész munkatársak: Felső Márk, Jablonkay Álmos, Lovász Dávid, Nagy Sándor
Szakági partnerek
Tartószerkezet: Kovács Zsolt
Épületgépészet: Dr. András-Tövissi Balázs
Erősáram: Haratik János
Gyengeáram: Borsányi Károly
Sprinkler: Mezei Sándor
Közmű: Bíró Attila
Tűzvédelem: Lázár Miklós
Út: Grosz Krisztina
Beszélj Sándorral erről a projektről
Sandor Nagy
Business manager
+36 30 953 8212
Lépj velünk kapcsolatba