Minden adat egy helyen
BIM FM
Létesítménygazdálkodás valós információk alapján
A hagyományos létesítménygazdálkodási módszerek szigetszerű adatkezelése („elromlott a gép, hol a garancia papír„, „hol vannak a munkalapok, amik tanúsítják, hogy eddig minden előírásnak megfeleltünk„) miatt jelentős idő, költség- és hatékonysági veszteségek jelentkeznek egy-egy folyamat során.
A BIM-alapú FM rendszer ezt a problémakört úgy oldja meg, hogy egy egységes, digitális modell köré szervezi a létesítmény teljes életét. Ezzel átláthatóbb és hatékonyabb működést ér el, a fenntartási költségeket is csökkenti, és közben a napi üzemeltetési feladatokat is pontosan, gyorsan menedzselhetővé teszi.
BIM használata a létesítménygazdálkodásban
➔ Központosított létesítmény-adatbázis
BIM modellben egyetlen, központi helyen, egységesen és naprakészen találjuk az építészeti elemeink, gépészeti rendszereink és elektromos végpontjaink azonosító adatait. Ezzel jelentősen egyszerűbben tudunk adatot szolgáltatni, a modellből lekérhető aktuális berendezéslisták pedig bármilyen folyamat tervezését, szerződés kötését is megkönnyítik.
Az adatok mindenki számára könnyen elérhetők,
és akár helyszíni munkavégzés során is azonnal felhasználhatók.
➔ Historikus adatok
A modern, BIM alapú CAFM rendszerek lehetőséget nyújtanak arra, hogy berendezéseinkről ne csak a statikus, gyártói adatokat tároljuk el, hanem a korábbi meghibásodások, karbantartások munkalapjait is az eszközhöz kapcsoljuk. Ezzel egyszerűen ki tudjuk mutatni, ha bizonyos eszközök a megszokottnál gyakrabban mennek tönkre, a berendezések életciklusa egyértelmű és jól követhető lesz, valamint a felújítási projektekben is könnyebben tudjuk tervezni a cseréjüket.


Bizonyos komplexitás felett
a BIM alapú üzemeltetés elengedhetetlen
➔ Folyamatleírások
BIM modelljeink nem csak arra adnak lehetőséget, hogy a berendezések egyszerű gyártói adatait eltároljuk bennük, hanem az üzemeltetés közben elvárt folyamatot is beleépíthetjük az elemekbe. Ezzel az épület működését függetlenítjük a személytől, vagy a cégtől, mert mindenki számára azonos formában elérhető lesz, hogy mi az elvárás egy meghibásodás, karbantartás elvégzésével.
➔ Azonnali működés
Kivitelezést és átadást, vagy szolgáltatóváltást követően nem szükséges az épület összes azonosító adatának újra összegyűjtése és megismerése. Már a nulladik naptól, a BIM és FM rendszerben tárolt adatok és folyamatok alapján az üzemeltetés azonnal megkezdődhet vagy zökkenőmentesen folytatódhat, időt és egyéb erőforrást takarítva meg.
➔ Gyors problémakezelés, naprakész karbantartási tervek
A modellalapú üzemeltetési rendszerekkel az elhárítási láncokat is automatizálhatjuk: az egyes helyszínekhez, berendezésekhez tartozó bejelentések lokalizálásában QR kód segít, a meghibásodás ezért gyorsan, hatékonyan hárítható el.
A BIM modell metaadataiból a karbantartó csapatunk elérhetőségeihez illesztett karbantartási terv egyszerűen összeállítható, a kapcsolódó eseményekről pedig a CAFM szoftver szolgáltat folyamatosan információt.


➔ Területhasznosítás
Épületeinkben minden rosszul használt, vagy kihasználatlan terület hatalmas veszteséget eredményezhet, amit a legegyszerűbben úgy tudunk elkerülni, ha megfelelően részletes, aktuális BIM modellel rendelkezünk az épületünkről, annak helyiségeiről, továbbá egyes helyiségek adottságairól.


➔ Átjárhatóság
Az épületek életciklusában több alkalommal is cserélődhetnek a bérlők és a tulajok is. Ilyenkor nagymértékben felértékelődik a BIM szerepe, hiszen minden korábbi, az épülettel kapcsolatos információt a legstrukturáltabban és legegyszerűbben a BIM modellel és a hozzá tartozó FM rendszerrel tudunk átadni az új tulajdonosnak.
Naprakészen tartott BIM modellel minden új bérlő esetén nagyon gyorsan és pontosan tudjuk megtervezni az új fit-out kiosztást, megtakarítva ezzel az ismételt épületfelmérés költségét és idejét.
➔ Energiaoptimalizálás – ESG
Energiamegtakarítási és fenntarthatósági stratégia kizárólag mért adatok alapján valósítható meg, amire a különféle Digital Twin megoldások kiváló lehetőséget adnak. Az egyes épületelemekhez IoT vagy BMS rendszerekből származó fogyasztási adatokat tudunk kapcsolni, amiknek a monitorozásával tudatos döntéseket tudunk hozni, majd kimutathatni azok eredményeit.


Kinek származik ebből előnye?
Mindig nehéz számszerűsíteni a megtérülését egy új megoldás bevezetésének, főleg egy annyira összetett és sokszínű tevékenység esetén, mint az üzemeltetés. Mégis, azt tudjuk mondani, hogy a BIM modellalapú üzemeltetés megéri a
➔ Tulajdonosnak, mert minden portfóliójába tartozó ingatlanról egyértelmű, jól kereshető adatbázisa lesz, az üzemeltetési folyamatait automatizálni tudja, és mindezzel megszüntethető az egyes szolgáltatók, alkalmazottak felé való kitettsége.
➔ Üzemeltetőnek, mert az összes hozzá kapcsolódó információ, feladat közös platformra kerül, így jól követhetővé, kereshetővé és tervezhetővé válik az egyes csapatok napi munkája.
➔ Karbantartónak, mert a helyszínen is a rendelkezésére áll minden szükséges adat az egyes tevékenységekhez a telefonján.
➔ Épület felhasználónak, mert sokkal komfortosan, egyszerűen, transzparensen jelentheti be a problémáit és kaphat rá megoldást az üzemeltetőktől.
BIM FM projekt
Amennyiben új épületet hozunk létre, egyszerű a dolgunk: valódi BIM projekt esetén folyamatosan követhetjük digitálisan is a kivitelezést, a beépített anyagok, berendezések adatait strukturáltan kapjuk kézhez és az üzemeltetési folyamatokkal kiegészítve létre tudjuk hozni az épülethez tartozó FM rendszert.
Meglévő épületnél korlátoltabbak a lehetőségeink, hiszen nem minden fal mögé tudunk benézni és megállapítani, mi került beépítésre. Ekkor pontfelhős felmérést követő modellépítéssel (scan to BIM), vagy a korábbi tervek digitalizálásával (plan to BIM) alkotjuk meg az épületinformációs modellt, hogy a meglévő üzemeltetési folyamatokkal összefésülve kapjunk egy hatékonyabb, adatalapú, digitális megoldást.
A rendszer mindkét esetben rengeteg költséget takarít meg, ráadásul az Excel-táblázatok, PDF-ek és manuális folyamatok helyett már egyetlen, intelligens rendszerben kezelhetjük ingatlanállományunkat.
☛ Nézd meg számokban, hogy mai árakkal mit jelent ez Magyarországon egy 4000 m2-es irodaház esetében! Kattints ide az esettanulmányért!
Érdekelnek a részletek?
További szolgáltatások
Egy épület teljes életciklusát lefedő megoldásokat kínálunk annak érdekében, hogy a projektek hatékonyak és fenntarthatóak legyenek gazdasági, humán és ökológiai szempontból.
Generáltervezés
Több mint 15 éve foglalkozunk nagyléptékű és komplex ipari, kereskedelmi, iroda- és középületek tervezésével. Innovatív szemlélettel a fenntartható jövőért dolgozunk.
Belsőépítészet
A tervezés során a jövőbe mutató, időt álló megoldásokat keressük. Az embert helyezzük a középpontba, egyaránt figyelembe véve a tudatos és ösztönös igényeket.
BIM szolgáltatások
Az épületet annak teljes élettartamában figyelemmel kísérjük és a BIM lehetőségeit kiaknázva szolgáltatásokat nyújtunk a tervezéstől a kivitelezésen át az üzemeltetésig.
MEP szolgáltatások
Minőségi tervdokumentációt szállítunk le minden szükséges mennyiséggel, hogy megfeleljen pl. az ISO, EN szabványoknak, LEED, BREEAM követelményeknek.
Projektmenedzsment
A BIM munkafolyamat minden előnyét kihasználva képviseljük a megrendelőink érdekeit, csökkentjük költségeit és szavatoljuk tanácsadóink minőségi munkáját.
Kapcsolat
Építészeti szolgáltatásainkról kollégáink szívesen nyújtanak további információt. Segítünk abban, hogy a legtöbbet hozd ki projektedből annak bármely szakaszában.


Beszélj Danival a modellalapú üzemeltetésről
Joó Dániel
BIM Manager
+36 30 248 24 00
Örömmel ismerkedünk meg jó emberekkel, új projektekkel és eredeti technológiákkal.
Bármiről is legyen szó, bátran vedd fel velünk a kapcsolatot!