Mennyibe is kerül a BIM alapú létesítménygazdálkodás?
- 2025. április 3.


2002-ben készült egy tanulmány a U.S. Department of Commerce (Amerikai Kereskedelmi Minisztérium) megbízásából, ami azt vizsgálta, hogy az USA-ban miért teheti ki az üzemeltetési feladatok költsége az akkori éves GDP 5-10%-t. Az eredmény igencsak meglepő volt, ugyanis arra jutottak, hogy az összeg kétharmada megtakarítható lenne csupán azzal, ha az információátadás hatékonyságán javítanának.
Több, mint 20 év távlatából a probléma nem változott, a megoldásra azonban számos új digitális FM megoldás jelent meg. Ezek lényege, hogy a központosított adatmodellünket (a BIM modellt) hozzáférhetővé tudjuk tenni minden résztvevő számára, amivel nagymértékben egyszerűsítjük az információátadást.
Mai árakon mit jelent ez Magyarországon?
Egy 4 ezer m2-es irodaház esetén átlagosan 1757 Ft/m2 havi üzemeltetési költséggel számolhatunk a LEO FM (Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Egyesülete) közel 12 millió m2-t figyelembe vevő Benchmarking felmérése alapján.
Az üzemeltetési költség összetétele:
- műszaki üzemeltetés: 322 Ft
- közművek: 725 Ft
- IFM: 710 Ft
Számoljuk ki!
Egy ekkora irodaháznál 4000 m2 x 1757 Ft/m2 = 7 028 000 Ft a havi költség, aminek a kétharmadát, 4 685 333 Ft-ot takaríthatjuk meg egyetlen hónap alatt.
Ezen a ponton azonnal érkezik az első gondolat: lehetetlen, sosem érhető el ekkora megtakarítás csupán a megfelelő információátadással.
És ez igaz is lehet, mert havonta ez a szintű megtakarítás talán soha nem lesz kimutatható egészen addig a pontig, ameddig pl. egy elmulasztott garanciális javítás miatt meg nem hibásodik egy nagy értékű berendezésünk – ami akkor viszont nem csak Ft-ban mérhető kárt tud okozni.
A meghibásodás költségét nem tudjuk addig, ameddig az nem következik be – de meg tudjuk előzni, ha vannak adataink.
Mindez akkor nyer igazán jelentőséget, ha tudjuk: az épületünk életében felmerült összes költség 80%-a az üzemeltetésből és a karbantartásból fakad.
Most akkor megéri, vagy nem?
Egy BIM alapú FM rendszerre történő beruházás akár 1-2 éven belül is megtérülhet a fenti költségcsökkentések révén. A megtérülés mellett az üzemeltetés fenntarthatóbb és átláthatóbb lesz, ami csökkenti a hosszú távú kockázatokat (pl. váratlan karbantartások, energiaár-ingadozásnak való kitettség).
Mindez jelentős versenyelőnnyé válik a piacon: a hatékonyabb, olcsóbb működés alacsonyabb költséget és magasabb elégedettség eredményez.
Ha őszinték akarunk lenni, és valóban, tényszerű adatokból kiindulni, akkor a jó kérdés nem az, hogy megéri-e és hogy mikor térül meg, hanem hogy valójában mennyibe is kerül egy NEM BIM alapú létesítménygazdálkodás?
☛ Olvasd el, miként növelhető egy irodaház árbevétele a rosszul felmért területek bevonásával, és hogy mennyi potenciális árbevételtől esik el, ha csak 3%-nyi eltérés van az alapterületben! Kattints az esettanulmányért!