A héten két egymást követő előadásban hallottuk, hogy a termőföldekből napelemparkokat készítünk, amiket visszaadunk a vadvilágnak, így egyben élőhelyek és méhlegelők is – tehát fenntarthatóak -, a városokban pedig 5 szintes vertikális farmokat hozunk létre, amelyekben LED világítással növényeket termesztünk, steril környezetben, szuperintenzíven, vegyszermentesen.
Ennek a hulladékát megetetjük bogarakkal, azokat tyúkokkal és halakkal és így termeljük meg az alapélelmiszereket fenntarthatóan.
Szóval a termőföldeken áramot termelünk, a városokban pedig zöldségeket.
A klímasemlegesség eléréséhez láthatóan jópár területen kell a jövőben felrúgnunk a mai élet- és szemléletmódunkat, úgy, hogy közben a versenyképességünk, meg az életminőségünk is megmaradjon.
Mi a BuildEXT-nél az építőipar digitalizációjával járulunk ehhez hozzá, tegnap viszont, az irodánkban megtartott BCSDH Race to Zero munkacsoportban egy új perspektívából láthattunk rá a fenntarthatósági törekvésekre: a méhlegelőként is szolgáló, környezetbarát napelemparkokéból.
Az óriási napelemparkok területének a 95%-ban ugyanis valójában beépítetlen és kezdeni lehet / kell vele valamit.
Távolról indítva a hazai erőműpark durván öregedik, a kapacitása emiatt nagyon csökken, ráadásul minden évben 1%-kal nő az országos fogyasztás. Eközben a hazai fotovoltaikus kapacitást az évtized végére megkétszerezzük, ami miatt többezer hektárnyi nagyméretű napelemparkot fogunk országszerte telepíteni.
Tesszük majd ezt főleg olyan területeken, ahol az intenzív, monokulturás mezőgazdasági termelés már lerontotta a környezet alapállapotát vagy ott, ahol különleges természeti értékek korábban sem voltak jellemzők.
A napelemparkok 25-30 évig üzemelnek, ami már elég sok idő ahhoz, hogy rendesen megtervezzük és pozitívra fordítsuk a területek jövőjét.
Mert például a szántóföldi termesztés alól kivett területen ez alatt a negyed század alatt nincs vegyszerezés. Így pihen és tisztul a termőtalaj, javul a talaj vízháztartása, amivel megnő a biodiverzitás, visszatérnek természetes élőhelyükre az állatok és helyreáll a természet rendje – például megjelennek a méhek. Ráadásként még a kistérségi adóbevételek is megugranak, a parlagfű is eltűnik, így tényleg mindenki jobban jár.
Hogy ez hogyan érhető el a leghatékonyabban irányítva, abban segít a Solservices iparági összefogásából az újgenerációs napelemparkok fejlesztéséhez készített white paper. Ami eléggé egyedülálló egész Európában, tekintve, hogy még tőlünk nyugatabbra sem állt össze ennyire átfogó, nem csak 1-1 ökológiai területet kiemelő írás.
A white paper gyakorlati ajánlásokat tesz: milyen növénytársulásokban érdemes gondolkodni vagy hogyan tehetjük minimális erőfeszítéssel állatbaráttá a napelemparkokat (például betonkerítés alapnál hézagokat hagyunk a kisemlősök számára). Mindezt persze a megfelelő jogszabályi környezet, természetvédelmi adatbázisok, szervezetek, elérhetőségek és más segédletek listázásával együtt.
Segítségével a fenti pozitív hatások elősegíthetők és erősíthetők, így nagyon kis ráfordítással
már a beruházás kezdetétől úgy irányítható a terület kialakítása, hogy az ökológiai gazdálkodás elvei az első kapavágástól érvényesülhessenek.
Bár látszólag a feje tetejére áll a világ, úgy tűnik, hogy az emberiség adaptálódik és egyszerűen új helyükre kerülnek a dolgok.
Már csak biotechnológiai üzem tisztaságú és komplexitású épületre, napelemerőművekre és kiegészítő beruházásokra van szükség.
Livják Csaba
Tervező és innovátor vagyok. Nagyvállalatoknak segítek hatékony koncepciókat és gazdaságos digitális építési projekteket létrehozni. Úgy, ahogy talán kevesen Magyarországon.